Vaša pozícia: Home » O ginku » Príbehy o ginku

Hľadanie v katalógu Cdfoto.net:
 Klub priateľov ginka a ekoturistiky Vám prináša na týchto webstránkach príbehy súvisiace so stromom ginko biloba
vrátane informácií o možnosti výmeny semien a malých stromčekov.
Tu môžete uverejniť svoje fotografie, príspevky,
tipy na výlet a pod.


Ako sa dostali ginká z Toronta na Slovensko
(Príbeh poslal Dušan Kuchta z Martina
)

V r. 1996 som ako kapitán dopravného lietadla Českých aerolínií A-310 lietaval aj do kanadského Toronta. Popri svojom povolaní som sa už vtedy venoval aj nie každodennej záľube - pestovaniu a rozmnožovaniu stromov ginko biloba. Vo voľnom čase – medzi dvoma letmi - som zisťoval všade, kde som sa počas môjho lietania dostal aj možnosti získania vhodných plodov. Ginko je totiž dvojdomá rastlina, má teda samčie a samičie stromy a je potrebné nájsť vhodne umiestnenú dvojicu stromov - čo najbližšie jeden od druhého. Toto spravidla zaručí, že dôjde k oplodneniu semien, čo je základný predpoklad ich dobrej klíčivosti . V Toronte som takúto dvojicu stromov rozdielneho pohlavia  po dlhom hľadaní našiel  v Moss Park pred jedným hokejovým klubom na Sherbourne St. medzi Shuter St a Queen St - viď mapu. Oproti klubu – priamo cez cestu - je stredisko Armády spásy

Na to miesto som chodieval už od leta 1996 a sledoval som ako dozrievajú plody. V novembri som videl, že sú už zrelé a tak som sa rozhodol pre zber. Obával  som sa totiž, že keď začnú opadávať do Toronta sa už nemusím dostať. Na pár plodov som dočiahol zo zeme, ale ostatné boli vysoko; tak som si našiel v odpadkovom koši plastovú fľašu, ktorú som potom vyhadzoval do koruny samičieho stromu a ráňal plody. Medzitým z klubu vyšli dvaja mladí športovci a keď videli čo robím, začali veľmi ostro protestovať prečo ničím stromy v ich súkromnom parku. Vysvetlil som im čo robím, odkiaľ som a načo tie semená potrebujem. To ich tak zaujalo, že jeden z nich vyliezol na strom a naoberal mi plnú igelitku semien. Zaželali mi úspech v pestovaní a v dobrom sme sa rozišli. Obidvaja si odniesli zopár semien, že to tiež skúsia vypestovať.

Keď som sa rozlúčil so športovcami, spoza rohu budovy vyšiel zvláštny zjav a blížil sa ku mne. Bol to muž, vysoký možno aj 2m, mal afroúčes - dredy až po pás a niesol si batoh. Pri tom všetkom vyzeral čisto, nie ako niektorí vlasatí bezdomovci, ktorí dosť páchli a boli zjavne opití. Tento človek, aj keď bolo na ňom vidieť že je asi bezdomovec, pôsobil dosť dôveryhodne. Opýtal sa ma na čo sú mi tie semená. Povedal mi, že celú dobu sledoval ako mi tí mladíci oberali plody ginka. Môjmu vysvetleniu asi veľmi neveril, pretože ma presviedčal že plody ginka nie sú jedlé v surovom stave a spôsobujú alergiu. Upozornil ma, že naproti cez cestu je stredisko Armády spásy a že tam môžem dostať zdarma veľmi dobrú polievku. Musím sa však zaregistrovať, ale on mi v tom pomôže. Nedal sa presvedčiť, že nepotrebujem jeho pomoc a že som plne zabezpečený cudzinec-turista (nepriznal som sa, že som kapitán ČA). Povedal mi, že vidí na mne, že na ulici v tomto meste len začínam. On vraj veľmi dobre vie ako je to zo začiatku ťažké, blíži sa zima a potrebujem sa zabezpečiť pretože by som to nemusel prežiť. Ponúkol sa, že mi ukáže jeho obydlie, ako to má pripravené na zimu a tiež mi ukáže miesto, kde si budem môcť vybudovať podobné obydlie aj ja. Nemohol som sa ho zbaviť, stále ma presviedčal, aby som šiel ochutnať tú polievku a vysvetľoval mi aké dôležité je mať v zime aspoň jedenkrát denne teplé jedlo. Už som začal mať obavy, keď ma neprestával volať do parku za budovou hokejového klubu a chcel mi ukazovať svoje obydlie. Prehováral ma, že tu je to veľmi výhodné, pretože budem mať blízko do budovy Armády spásy na polievku a niekedy sa tam dá aj prespať. Nakoniec som bol z toho už taký vyplašený, že som naše kamarátstvo ukončil dlhým behom najmenej cez dva uličné bloky. Prestal som bežať až vtedy, keď som sa uistil, že ma nikto neprenasleduje. Semená ginka mi však našťastie zostali a na Slovensku z nich rastú krásne stromy – viď foto.
 
Ginkám z Toronta sa na Slovensku darí dobre (foto D. Kuchta, 2006)
Späť

O ginku Príbehy o ginku | Fotogaléria | PRI & legislatíva | Ekoturistika| Zdravie |Kontakt

Copyright © 2004 GINKO PRO, Bratislava